Archives

Each day I discover the young people’s potential. I am a member of the Mountain Volunteer Search and Rescue group, where I fulfil my passions. For over a year now I don’t know what ‘spare time’ is. I show M. the world. It is the most important role I have ever had to take on 🙂

I moved to London at 18, where I graduated from MA in Social Change at City University. After returning to Poland, to my hometown of Bielsko-Biała, I set up a youth project redakcjaBB. Enabling young people to reach their full potential is my greatest motivation of all.

Working with the young people is particularly important to me. Since 2015 to 2017 I coordinated redakcjaBB project, which currently engages over 300 young people. Now I am the Foundation’s Ambassador.

I graduated from MA in Culture Management. I am also a qualified teacher. I’m often described as being good with people. I love mountains, cycling, poetry and airplanes 🙂

Jestem Domin i (niestety) jestem z Zabrza, na szczęście Bielsko symbolicznie mnie adoptowało, więc da się żyć! Studiowałem antropologie kulturową, bo nie do końca wiedziałem co chcę robić w życiu. Jednakże wszystkie moje zainteresowania orbitowały wokół nauk społecznych i człowieka. W związku z tym cichym marzeniem zawsze była praca z ludźmi i wydaję mi się, że w projekcie redakcjaBB, który przyszło mi koordynować, bardzo ładnie się ono realizuje.